Az egyoldalúan kikiáltott palesztin állam volna a tartós béke garanciája?

Az elmúlt hónapok során többször felröppent a hír, hogy a palesztinok egyoldalúan kiáltják a függetlenséget. Kritikusok szerint a lépés ellehetetlenítené a közel-keleti rendezést. Jerome M. Segal azonban úgy véli, hogy a palesztin állam egyoldalú kikiáltása és nemzetközi elismerése kimozdíthatná a holtpontról a közel-keleti békefolyamatot. Palesztina nemzetközi elismerése arra kényszerítené Izraelt és az új palesztin államot, hogy végre rendezzék a vitás kérdéseket. Sőt, az is valószínű, hogy a palesztinok kompromisszumkészebbek lennének a függetlenség kivívása után - írja , a Marylandi Egyetem közel-kelet szakértője az International Herald Tribune-ben.
Már tavaly novemberben kiszivárogtak olyan hírek, hogy a palesztin vezetés megelégelte a tárgyalásos rendezés sikertelenségét, és ezért az ENSZ elé terjesztené a független palesztin állam elismerésének ügyét. Sajtóértesülések szerint Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke is támogatja, hogy az Izraellel folytatott tárgyalások sikertelensége miatt a palesztin vezetés egyoldalúan folyamodjon az ENSZ-hez az önálló palesztin állam elismerése érdekében. A palesztin fél szerint azért szükséges az egyoldalú lépés, mert az Egyesült Államoknak sem sikerült leállítania az újabb izraeli telepek építését, így kevés a remény a tárgyalásos megegyezésre. szakértők szerint nem kizárt, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió tagállamai sem vétóznák meg a Palesztin állam elismerését. Bernard Kouchner francia külügyminiszter nemrég kijelentette, hogy a nemzetközi közösség akkor is elismerné az önálló palesztin államot, ha Izraelnek és az egyoldalúan kikiáltott Palesztinának nem sikerülne lezárnia a határvitákat és egyéb, a rendezés útjában álló nyitott kérdéseket.
Az egyoldalú kezdeményezés az 1967-es határok mentén választaná el az izraeli és a palesztin területeket. A javaslat értelmében Jeruzsálem megosztására is sor kerülne, hogy a tartós béke érdekében a város Izrael és Palesztina fővárosa is lehessen. A javaslat szerint az ENSZ BT akár már 2011-ben szavazhatna a kérdésről - a palesztin tervek szerint ugyanis addigra áll fel az önálló államisághoz szükséges intézményrendszer.
Izraeli politikusok elítélték a palesztin terveket. Simon Peresz államelnök kijelentette, hogy csak a tárgyalások folytatása teremt esélyt a békére. Mások arra figyelmeztet, hogy ha az Európai Unió tagállamai feltétlen támogatásukról biztosítják a palesztinokat, akkor aligha remélhető, hogy azok hajlandók lesznek érdemi tárgyalásokba bocsátkozni Izraellel. Ha a palesztinok maguk mögött tudják az EU-t, akkor nem fognak beleegyezni az Izrael számára biztonsági garanciákat jelentő kompromisszumokba, például a ciszjordániai térség demilitarizálásába. Így viszont Palesztina függetlenné válása után sem lesz béke a Közel-Keleten.
Segal szerint azonban alaptalanok Izrael félelmei: a nemzetközi közösség úgy is elismerhetné Palesztinát, hogy a vitatott határok kérdésében nem foglal állást. Az elismerés elsősorban formális lenne, és nem jelentené, hogy Izraelnek haladéktalanul ki kell vonulnia a megszállt palesztin területekről. A nemzetközi közösség nyomása és a józan ész azonban arra kényszerítené mindkét felet, hogy mielőbb rendezzék a vitás kérdéseket. Az elismerés után Izraelnek és a palesztinoknak is érdekében állna a megállapodás, hiszen az izraeli hadsereg nem vonulna ki Ciszjordániából, amíg a palesztinok nem garantálják a zsidó állam biztonságát. A nagyhatalmak azt is az elismerés feltételéül szabhatnák, hogy a Hamász ismerje el a Palesztin Hatóság által aláírt megállapodásokat és kötelezettségvállalásokat. Még a radikális palesztin szervezet is kénytelen lenne elismerni egyebek között Izraelt, ha a Palesztin állam függetlensége múlna rajta.
Valószínű tehát, hogy a palesztinok kompromisszumkészebbnek bizonyulnának a független államiság elnyerése után - véli az amerikai elemző. A nemzetközi közösség elismerésének tudatában elveszne az Izraelből elmenekült palesztinok visszatérésével kapcsolatos viták belpolitikai jelentősége. Bár semmi esély nincs rá, hogy a hatmillió palesztin valaha visszatérhet Izraelbe, a népszerűségvesztéstől félő mérsékelt palesztin politikusok ezt a jelenlegi helyzetben nem ismerhetik el, hiszen az a radikálisok - elsősorban a Hamász - malmára hajtaná a vizet. Így viszont a jelenlegi erőviszonyok között nincs esély az Izraellel történő megállapodásra.













